شبکه لوله کشی فن کویل به یکی از سه روش دو لوله، سه لوله و یا چهار لوله صورت می گیرد. در سیستم دو لوله آب سرد یا گرم توسط دو لوله رفت و برگشت به فن کویل وارد و از آن خارج می شود. در این سیستم در تابستان ها آب سرد از چیلر و مینی چیلر گرفته و در زمستان ها آب گرم از پکیج و یا موتور خانه در لوله ها جریان می یابد.

سیستم دو لوله فن کویل چیست؟

سیستم دو لوله در فن کویل از تجهیزات مرکزی سرمایش و گرمایش، شبکه توزیع آب و کلکتورها تشکیل شده است. در تابستان ها آب سرد و در زمستان ها آب گرم از طریق کلکتور و لوله کشی وارد فن کویل ها می شود. دمای اتاق نیز از طریق فرمان ترموستات قطع و وصل شدن اتوماتیک فن دستگاه  و تنظیم دور فن کویل کنترل می شود.

معمولا کنترل دور فن کویل یا به صورت دستی در یکی از وضعیت های تند، متوسط و کند قرار می گیرد و یا به صورت تدریجی توسط ترموستات کم و زیاد می شود در این سیستم لوله کشی سرمایش و گرمایش فضاها را نمی توان باهم داشت. و لذا چنانچه برخی از فضاها نیاز به سرمایش و برخی دیگر نیاز به گرمایش داشته باشند نمی توان از این سیستم استفاده نمود.

سیستم سه لوله فن کویل چیست؟

سیستم سه لوله ای دارای، یک لوله آب گرم ورودی، یک لوله آب سرد ورودی و یک لوله مشترک برگشت است. شیر کنترل کویل مشترک از نوع سه راهه مخصوص است که یا به آب سرد اجازه ورود به کویل را می دهد ویا به آب گرم و تغییر حالت آن از باز، بسته ویا بلعکس به صورت تدریجی صورت می پذیرد، به طوری که آب سرد و آب گرم ورودی هیچ گاه باهم مخلوط نمی شوند.
لوله برگشت مشترک نیز آب سرد و آب گرم را به چیلر و بویلر موتورخانه مرکزی هدایت می کند.
بنابراین چنانچه تمام واحد های فن کویل نیاز به سرمایش و گرمایش داشته باشند مشکلی پیش نمی آید ولی هرگاه برخی ازفن کوئل ها نیاز به سرمایش و بقیه  فن کوئل ها نیاز به گرمایش داشته باشند، آب سرد و گرم از طریق لوله برگشت مشترک باهم مخلوط شده و اتلاف انرژی را به همراه دارد. این مشکل با اضافه کردن یک لوله و تبدیل سیستم سه لوله ای به چهار لوله ای قابل حل است.

سیستم چهار لوله فن کویل چیست؟

در سیستم چهار لوله ای هر فن کویل دارای دو کویل سرد و گرم است. دو لوله آب سرد و گرم را به این کویل ها می رسانند و دو لوله نیز آب سرد و گرم را از این کویل ها برگشت می دهند.این سیستم برای ساختمان هایی استفاده می شود که نیاز به تهویه مطبوع با کیفیت بالا و می خواهند به طور همزمان بعضی اتاق ها سرمایش و در برخی دیگر گرمایش داشته باشد به عنوان مثال:
ساختمان تجاری با نمای شیشه ای در سمت نمای شیشه ای که اگر رو به آفتاب هم باشد نیاز به سرمایش دارد و همزمان در پشت ساختمان که در سایه می باشد نیاز به گرمایش خواهد داشت.
بنابراین با توجه به نیاز کارفرما و اهمیت میزان کیفیت سیستم تهویه مطبوع برای محیط های گوناگون سیستم فن کویل و لوله کشی را از مدل های بالا انتخاب می نماییم.

5 1 رای
امتیازدهی به مقاله
مقاله های مرتبط
چیلر و مینی چیلر چه تفاوت هایی دارند؟
 چیلر و مینی چیلر چه تفاوت هایی دارند؟  تفاوت چیلر و مینی چیلر چیست؟ در چه فضاهایی بهتر است از مینی چیلر استفاده کنیم ؟ صرفه اقتصادی استفاده از کدام یک از این دو دستگاه از دیگری بیشتر است؟. قیمت و هزینه جانبی کدام پائین تر است ؟ در این مقاله سعی می کنیم با […]
انتخاب لامینار فلو مناسب اتاق عمل
لامینار فلو اتاق عمل لامینار فلو اتاق عمل ( Laminar Air Flow ) نسل جدیدی از دستگاههای توزیع فشارهوا یکنواخت در محیط میباشد که برای اتاق عمل جراحی بیمارستان بگونه ای طراحی شده اند که محیط روی تخت جراحی و اطراف آن را به فضایی عاری از میکروب ، ویروس و سایر آلودگی ها تبدیل […]
چیلر تراکمی هوا خنک
چیلر تراکمی هوا خنک چیلر تراکمی هوا خنک چرخه تبرید شبیه چرخه یخچال است . با این تفاوت که در اینجا در اواپراتور آب یا هوا خنک می شود . این چرخه شامل کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط ، اواپراتور ، و لوازم کنترل و انواع کمپرسور از نوع پیستونی ، اسکرال  ، اسکرو […]
عضویت
به من اطلاع بده وقتی که
guest
0 نظرات کاربران
بازخوردهای درون خطی
نمایش همه نظرات