چیلر و مینی چیلر چه تفاوت هایی دارند؟

 تفاوت چیلر و مینی چیلر چیست؟ در چه فضاهایی بهتر است از مینی چیلر استفاده کنیم ؟ صرفه اقتصادی استفاده از کدام یک از این دو دستگاه از دیگری بیشتر است؟. قیمت و هزینه جانبی کدام پائین تر است ؟

در این مقاله سعی می کنیم با تشریح هر کدام از این دو دستگاه، مزایا و معایب استفاده هر یک را تشریح کنیم.

 

چیلر سیستمی است که به واسطه یک چرخه تراکمی یا جذبی، گرما را از آب دفع کرده و آن را سرد می سازد. از آبی که به واسطه چیلر تامین می شود می توان برای تهویه هوا در دستگاه هایی چون هواساز و کوئل بهره برد. خنک کاری در این دستگاه به واسطه آب، هوا و یا تبخیر ممکن می شود.

 

به طور کلی چیلرها در حوزه تهویه مطبوع (برای خنک سازی هوا) یا در حوزه صنعتی (برای خنک سازی و در نتیجه آن کاهش استهلاک دستگاه های صنعتی) استفاده می شوند و جزو پرکاربردترین دستگاه ها می باشد.

چیلر و مینی چیلر چه تفاوت هایی دارند ؟

آب سردی که این دستگاه ارائه می دهد در هواسازها و فن کوئل ها مورد استفاده قرار می گیرد و به این ترتیب یک تجهیزات تکمیل کننده به حساب می آید.

 

مینی چیلر چیست؟

 

همان طور که از نامش هم پیداست، مینی چیلر ، یک دستگاه چیلر کوچک با ظرفیت محدود است. از  مینی چیلر به طور عمده برای سرمایش ساختمان های مسکونی کوچک یا کارگاه ها و صنایعی استفاده می شود. که واحدهای منفک و پرشمار نداشته باشد. این دستگاه ها هم به طور عمده تراکمی می باشند و سیستمی که در آن ها استفاده می شود هم سیستم هوا خنک می باشد.

 

شرکت آریا تهویه با تجربه ای بالاتر از یک دهه، تولیدکننده چیلرها و مینی چیلرهاست. این شرکت پیش از گرفتن سفارش، اطلاعات لازم در مورد مناسبت استفاده از چیلر و مینی چیلر را در اختیار شما قرار می دهد تا خریدی مطمئن داشته باشید.

 

تفاوت چیلر و مینی چیلر

 

یکی از بزرگترین چالش های استفاده کنندگان این دستگاه ها(چه در مقیاس صنعتی و چه در مقیاس های مسکونی) چالش انتخاب بین چیلر و مینی چیلر است. اینکه از چیلر به عنوان یک تهویه مرکزی استفاده شود و یا اینکه از چندین چیلر کوچکتر به صورت جداگانه.

 

همان طور که گفتیم کار اصلی چیلر تولید آب سرد و فرستادن آن به فن کویل است و مینی چیلر هم نوع کوچک شده چیلر است که به طور عمده ظرفیتی برابر با ده تن تبرید دارد.مشخص است که ظرفیت مینی چیلر بسیار پائین تر از چیلر است. به همین دلیل در انتخاب بین این دو دستگاه،شما باید مجموعه ای مختلف از معیارها را ملاک قرار دهید تا دچار اشتباه نشوید. در ادامه به صورتی دقیق، مزایا و معایب هر دو این دو دستگاه را تشریح می کنیم.

تفاوت قیمت

به طور کلی، قیمت مینی چیلر ها را باید با توجه به نیاز محدوده مورد استفاده با قیمت یک چیلر مرکزی مقایسه کنید. درواقع این که چه تعداد مینی چیلر برای ساختمان مورد بحث نیاز است و مجموع قیمت این مینی چیلرها در مقایسه با تک چیلر مرکزی مورد استفاده.غیر از این، باید دستگاه و تجهیزات الحاقی را هم در این ارتباط در نظر بگیرید که البته بیشتر در مورد چیلر صدق می کند و نه مینی چیلر.

 

اما به عنوان یک قاعده کلی اگر بخواهیم صحبت کنیم قیمت مجموع مینی چیلرها برای یک ساختمان از قیمت یک چیلر واحد بالاتر درمی آید. پس به طور کلی اگر ساختمان شما امکان بهره کافی از یک چیلر مرکزی را دارد، بهتر است که قید استفاده از مینی چیلرها را بزنید.

 

با این حال این توضیح بسیار کلی است. برای نتیجه گیری در مورد تفاوت قیمت چیلر و مینی چیلر و رسیدن به نتیجه برای انتخاب بین این دو نیاز به محاسبات دقیق تری دارید.  شرکت بتا تهویه، آماده ارائه مشاوره های خود در این زمینه به شما می باشد.

مصرف برق

در مقایسه میزان مصرف برق چیلرها و مینی چیلرها هم باید مجموع چیلرهای مورد استفاده را مدنظر قرار دهیم اما به طور کلی، مصرف برق مجموعه ای از مینی چیلرها از یک چیلر مرکزی واحد بالاتر است.مگر اینکه محل بحث ساختمانی، یا کارگاهی کوچک با تعداد محدودی واحد باشد.در آن صورت هم البته نیاز به محاسباتی دقیق تربرای نتیجه گیری در این ارتباط خواهید داشت.

مقایسه میزان استفاده از فضا

به طور کلی فضای اشغال شده مینی چیلرها، در ساختمان های بزرگ به خاطر نیاز به نصب چندین مینی چیلر بالاتر از چیلراست

شاید بتوان عنوان کرد برای ساختمان های خیلی بزرگ امکان استفاده از مینی چیلر وجود ندارد و استفاده از یک چیلر مرکزی منطقی ترین کار ممکن است.

باز هم البته،ابعاد و مساحت دقیق فضای مورد استفاده باید تعیین شود تا با توجه به آن بتوان در این ارتباط به قطعیت برسد.

امکان استفاده دائم

وقتی از چندین مینی چیلر در یک ساختمان استفاده کنیم، در صورت خرابی یک دستگاه، دستگاه های دیگر را مورد استفاده قرار می دهیم. درواقع خرابی یک دستگاه، به معنای معطل ماندن کل سیستم نخواهد بود. اما اگر چیلر مرکزی از کار بیفتد کل مکانیزم مورد نیاز ساختمان معطل خواهد ماند.

چیلر و مینی چیلر چه تفاوت هایی دارند ؟

با تمام این اوصاف، امکان خرابی چیلر مرکزی به خاطر استفاده از چندین کمپرسور بسیار پایین است و البته در برخی صنایع هم از دو چیلر مرکزی استفاده می شود که چنین اختلالی کاملا منتفی باشد.

سرویس و نگهداری

به طور کلی تفاوت چندانی در سرویس و نگهداری مینی چیلر و چیلر وجود ندارد. جز اینکه در هرحال وقتی با چندین مینی چیلر سروکار داشته باشیم، نیاز به تعمیرات دوره ای بالاتری داریم.

سطح تبرید

در مجموع میزان خنک کاری مینی چیلرها تا ده تن تبرید است. در حالی که ظرفیت تبرید چیلرها، از ده تن شروع می شود و برای مقایسه عملکرد باید مشخص کنید که از چه تعداد مینی چیلر قرار است استفاده کنید.

 

برای اینکه به ظرفیت مورد نیاز خود برسید، باید فضای مورد نظر، تعداد دستگاه مورد استفاده را مد نظر قرار دهید و میزان آمد و شد افراد یا ماشین آلات و مجموعه موارد دیگری را مد نظر قرار دهید. شرکت آریا تهویه با بهره از کارشناسان خود، و استفاده از شیوه های علمی، میزان تبرید مورد نیاز را برای شما تعیین می کند.

چیلر و مینی چیلر چه تفاوت هایی دارند ؟

قطعات ساخت

به طور کلی مینی چیلرها چندان قطعات پرشماری ندارند در حالی که در  چیلرها قطعات پرشمار و مرتبط (الحاقات) پرشماری داریم.

که می تواند به معنای هزینه بالاترباشد. در واقع در موقع مقایسه قیمت این دو دستگاه، این مورد را هم باید در نظر بگیرید. مثلا چیلر مرکزی نیاز به یک برج خنک کننده بزرگ دارد که این به معنای یک هزینه جانبی بالاتر است.

نتیجه گیری

توضیحاتی که در مورد تفاوت این دو دستگاه ارائه شد.  صرفا مواردی کلی را شامل می شد. برای تصمیم گیری دراین مورد نیاز به جزئیات دقیق تر و البته محاسبات دقیق تر است.

 

با این حال و به عنوان یک قاعده کلی، اگر با یک ساختمان بزرگ با تعداد واحد پرشمار طرف باشیم. استفاده از مینی چیلر به خاطر الزام به استفاده از تعداد پرشمار به سختی ممکن است اما اگر با ساختمانی و یا برجی طرف باشیم، که در طبقات دارای تراس باشد. میشود از مینی چیلر استفاده کرد.

 

عمدتا برای کارگاه های کوچک، مینی چیلر می تواند انتخاب مناسبی باشد. با این حال برای اینکه بتوانید در این ارتباط، انتخابی مناسب داشته باشید باید محاسباتی دقیق تر داشته باشید. شرکت آریا تهویه می تواند این کار را برای شما انجام دهد. محاسبه دقیق ابعاد و فضای مورد استفاده مورد نیاز است، میزان تردد افراد و وسائط نقلیه مورد نیاز است، تعداد ماشین آلات و دستگاه ها و مجموعه موارد مختلف دیگری وجود دارند

که باید در این رابطه لحاظ شوند. پیش از تصمیم به خرید می توانید به کارشناسان شرکت آریا تهویه اطمینان کنید و پس از ارائه جزئیات لازم، جواب کارشناسی این شرکت را دریافت کنید و با توجه به آن اقدام به خرید کنید.

 

مطالعه چیلر در ویکی پدیا

0 0 رای
امتیازدهی به مقاله
سوالات متداول
شرکت آریا تهویه در چه زمینه هایی فعالیت دارد؟
این شرکت در زمینه تولید و اجرای تاسسیات برودتی مسکونی و صنایع فعالیت دارد.
مقاله های مرتبط
چیلر و مینی چیلر چه تفاوت هایی دارند؟
 چیلر و مینی چیلر چه تفاوت هایی دارند؟  تفاوت چیلر و مینی چیلر چیست؟ در چه فضاهایی بهتر است از مینی چیلر استفاده کنیم ؟ صرفه اقتصادی استفاده از کدام یک از این دو دستگاه از دیگری بیشتر است؟. قیمت و هزینه جانبی کدام پائین تر است ؟ در این مقاله سعی می کنیم با […]
انتخاب لامینار فلو مناسب اتاق عمل
لامینار فلو اتاق عمل لامینار فلو اتاق عمل ( Laminar Air Flow ) نسل جدیدی از دستگاههای توزیع فشارهوا یکنواخت در محیط میباشد که برای اتاق عمل جراحی بیمارستان بگونه ای طراحی شده اند که محیط روی تخت جراحی و اطراف آن را به فضایی عاری از میکروب ، ویروس و سایر آلودگی ها تبدیل […]
چیلر تراکمی هوا خنک
چیلر تراکمی هوا خنک چیلر تراکمی هوا خنک چرخه تبرید شبیه چرخه یخچال است . با این تفاوت که در اینجا در اواپراتور آب یا هوا خنک می شود . این چرخه شامل کمپرسور ، کندانسور ، شیر انبساط ، اواپراتور ، و لوازم کنترل و انواع کمپرسور از نوع پیستونی ، اسکرال  ، اسکرو […]
عضویت
به من اطلاع بده وقتی که
guest
0 نظرات کاربران
بازخوردهای درون خطی
نمایش همه نظرات